شکل گیری آموزش تصویربرداری ابتدا از شناخت و یا آموزش دوربین فیلمبرداری آغاز میشود. همانطور که در دروس قبلی آموزش فیلمبرداری به آن اشاره کردیم برای تصویربرداری موفق باید دوربین خود را به خوبی بشناسید و کارایی آن را بدانید. انواع سیستم دوربین های فیلمبرداری نیز یکی از درس های کارآمد در حوزه تصویربرداری به شمار میرود که در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت.

 

سیستم دوربین های فیلمبرداری در دو نوع شکل دهی می شوند :

 • دوربین های یک تکه یا یکپارچه
 • سیستم های جداشدنی یا قابل تبدیل

 

دوربین های یک تکه

در اولین قدم از معرفی انواع سیستم دوربین های فیلمبرداری به دوربین های یک تکه خواهیم پرداخت. همانطور که از نام این دوربین ها مشخص است، این دوربین ها جز دوربین های کامل و مجهز می باشند. این دوربین ها به دو شکل وجود دارند: 1- دوربین ضبط. که مجهز به سیستم ضبط می باشند. 2- با کابل به دستگاه ضبط وصل می شوند و باز هم همان کار ضبط فیلم را انجام میدهند.
لازم است بدانید که دوربین های یک تکه را می توان به روی دوش گذاشت و یا از یک میز چرخ دار برای حمل آن استفاده کرد.

 

چه تغیراتی را می توان به روی دوربین های یک تکه اعمال کرد؟

 • تغییر نوع عدسی زوم
 • استفاده از یک صفحه مانیتور رنگی کچ برای کامل کردن نمایاب چشمی دوربین
 • استفاده از میکروفن حرفه ایی به صورت مجزا
 • تامین برق دوربین از دو طریق : باتری داخلی و منبع تغذیه جداگانه

 

دوربین رد red

دوربین های چندتکه

در ادامه مبحث انواع سیستم دوربین های فیلمبرداری به دوربین های چند تکه می رسیم. این دسته از دوربین ها نیز بسیار پرکاربرد و بسیار انعطاف پذیر می باشند. این دسته از دوربین های ویدیویی به گونه ایی ساخته شده اند که می توانید تنظیمات آن را با توجه به نیازتان تغیر دهید.

این را هم بخوانید:
منظور از قاب تصویر چیست؟

بدنه یا کلگی این دوربین های چندتکه قلب این دوربین ها می باشند که شامل موارد و ضمائم زیر می باشند

 1. سیستم عدسی:
  شما می توانید انواع عدسی ها را به روی این دوربین نصب نماید. از کوچکترین عدسی تا بزرگترین آن ها. اغلب از عدسی زوم استفاده می کنند اما در صورت لزوم می توانید از دیگر عدسی ها چون عدسی پرایم نیز استفاده نماید.
 2. انواع تنظیم دوربین :
  برای بهتر شدن فیلمبرداری و ساخت تصاویر ویژه لازم است تا گاهی عدسی را تنظیم نماید. شما میتوانید این کار را به روی خود عدسی اعمال نمایید و یا به صورت جداگانه و با استفاده از دسته پن تنظیمات عدسی را تغییر دهید. همچنین یکی از قابلیت های این دوربین ها تغییر تنظیمات عدسی از راه دور می باشد.
 3. نمایاب :
  این قطعه یک قطعه چشمی می باشد که می توانید آن را در هر دو طرف دوربین قرار دهید. شما می توانید از مانیتور های سیاه و سفید و یا رنگی برای این بخش استفاده نماید.