حذف نویز صدا در ادوب آدیشن یکی دیگر از عملیاتی است که بسیاری از افراد در فیلم یا ویدئویی که ضبط می‌کنند ممکن است انجام دهند. پاک کردن نویز در ادوب آدیشن می‌تواند یک راه حل خوب و مطمئن برای فیلم ها، فایل های صدا و …  باشد. پس اگر شما هم فایلی دارید که نیازمند اصلاح از نظر حذف نویز صدا در نرم افزار ادوب آدیشن می‌باشد، می‌توانید این مقاله را که تیم رسانه فارسی برایتان تدارک دیده مورد مطالعه قرار دهید.

نحوه حذف نویز صدا در ادوب آدیشن

همانطور که در مقدمه مقاله‌ی پیشرو تحت عنوان حذف نویز صدا در ادوب آدیشن مطرح کردیم، بسیاری اوقات شاید برای خیلی از شماها که اکنون دارید این مقاله را می‌خوانید پیش آمده باشد که بخواهید انواع صداها و پارازیت های مزاحم که در متن فیلم و فایل صوتی و …  وجود دارد را حذف کنید.

بدین ترتیب با توجه به مشکلاتی که از این دست فایل ها ممکن است به ویژه در ضبط صدا برای تولید کنندگان فیلم سینمایی و مستند و … پیش آید. تصمیم گرفتیم به کمک روش هایی در محیط کاری نرم افزار ویرایش موجود از جمله ادیشن، نحوه حذف نویز صدا در ادوب آدیشن برای شما معرفی کنیم.

پنج شیوه برای حذف نویز صدا در ادوب آدیشن

پنج روشی که در مورد حذف نویز در ادوب ادیشن در ادامه مطلب برایتان یادآور خواهیم شد، که به کمک آن می‌توانید تا حدود زیادی خود را از شر مشکلاتی چون نویز و انواع سر و صداهای مزاحم در فایل صوتی و …خلاص کنید. سخن را کوتاه می‌کنیم و به ذکر این 5 شیوه می‌پردازیم:

روش اول : برطرف کردن تغییر شکل (اعوجاج) صدا

به منظور حذف نویز صدا در ادوب آدیشن، در حین ضبط صدا متوجه شدید که تنظیمات ضبط صدا به سادگی داغ کرده است. هر بار عقب و جلو می‌کنید حس می‌کنید که صدای به جود آمده در زمینه فایل صوتی خیلی خوشایند و مطلوب نیست. این موضوع را دست اندرکاران و سایر افرادی که در عرصه تولید مستند سازی فعالیت می‌کند به خوبی تأیید می‌کنند.

از اینرو زمانی که صدا بر روی فایل صوتی و … اینگونه می‌شود، درک درستی از پیام فایل صوتی،صدای متن فیلم مستند و …. نخواهیم داشت. نگران نباشید برای برطرف شدن این مسئله به راحتی می‌توان با استفاده از ابزارهای موجود در برنامه ادوب ادیشن این را در کوتاه ترین زمان برطرف نمود. پس در صورتی که نرم افزار را در رایانه خود نصب شده دارید می‌توانید آن را باز کنید و برای اصلاح فایل از جمله حذف نویز صدا در ادوب آدیشن، مسیر گفته شده را در پیش بگیرید.

این را هم بخوانید:
برسی و نحوه ایجاد افکت در ادوب آدیشن

حذف نویز صدا در ادوب آدیشن

1-در این لحظه که برنامه را باز کردید، از طریق ابزار waveform بر روی فایل صوتی(track) خود دابل کلیک کنید تا بتوانید آن را در فضای کار اپلیکیشن adobe audition باز کنید.

2-پس از این مرحله به کمک منوی ابزار برنامه برای حذف نویز صدا در ادوب ادیشن می‌توانید همانند تصویر بالا Window را انتخاب کنید و از آن قسمت بر روی گزینه Amplitude Statistics کلیک کنید.

Window > Amplitude Statistics

3- زمانی که مسیر بالا را برای پاک کردن پارازیت در فایل صوتی تان ادامه دادید، بلافاصله پنجره جدیدی بر روی برنامه ادیشن ظاهر می‌شود. در قسمت گوشه پایین سمت چپ، بر روی Scan کلیک کنید.

4- پس از آن که عملیات اسکن را انجام دادید، بخشی را پیدا کنید که گفته این فایل بریده شده است.

5- در ادامه بر روی Diamond Shaped Node کلیک کنید، که این کار شما را به جایی هدایت می‌کند که فایل صوتی شما به منظور محو نویز در ادوب ادیشن در حال قطع شدن است.

آموزش ادوب آدیشن

روش دوم : از صفحه نمایش طیف فرکانس استفاده کنید.

در معرفی روش دوم برای حذف نویز صدا در ادوب ادیشن می‌توان اینگونه شروع کرد که، ‌برخی مواقع بخصوص در لحظاتی که در حال  فیلمبرداری هستید، صداهای مزاحمی همچون صدای هواپیمای در حال پرواز، زنگ خوردن گوشی افراد، عطسه ناگهانی باعث می‌شود این صدا هم بر روی فیلم ایجاد گردد. برای پاک کردن این صدا می‌توانید از صفحه نمایش فرکانس طیف استفاده کنید.

1- در این هنگام از قسمت waveform بر روی فایل صوتی خود در پنل فایل هایتان دوبار کلیک کنید تا فایل صوتی مورد نظرتان باز شود.

2- همانطور که در حال باز کردن waveform هستید، به قسمت پایین پنل فایل تان توجه کنید.

3- اگر دقت کنید، یک تقسیم کننده divider کوچک وجود دارد، بر روی آن کلیک کنید و نگهدارید تا برایتان Spectral Frequency Display در صفحه نمایش فرکانس طیف به نمایش درآید.

4- الان در جلوی خود یک منبع صدایی visual reference دارید که می‌توانید صدایی مورد نظر خود را انتخاب و از فایل مزاحمتان را از آن بیرون بکشید.

حذف نویز و هوای اضافه در صدای ضبط شده

 

روش سوم – از کاهش دهنده نویز تطبیقی استفاده کنید:

راهکار دیگر برای حذف صدای اضافه در ادوب ادیشن کمک گرفتن از افکت های کاهش نویز ناخواسته Adaptive Noise Reduction است. اگر در فایلی که قرار است ویرایش شود، صدای باد و مانند آن وجود دارد به راحتی می‌توانید آن را از بین ببرید. البته این کار را با  استفاده از Multitrack هم می‌توانید انجام دهید.

این را هم بخوانید:
نحوه کار با افکت Reverb ریورب در ادوب آدیشن

1- ابتدا از طریق Waveform بر روی فایل صدای مورد نظرتان دوبار کلیک کنید.

2- در حالی که منتظر هستید تا فایل صدایتان باز شود، طبق تصویر پایین از منوی ابزار برنامه ادوب ادیشن گزینه Effects Rack را انتخاب کنید لیستی باز می‌کنید.

3-در منوی ابزار Effects Rack می‌توانید این مسیر را ادامه دهید.

Noise Reduction/Restoration > Adaptive Noise Reduction

حذف نویز در ادوب آدیشن

روش چهارم حذف نویز صدا در ادوب آدیشن : حذف اکو Echo

در این روش به منظور حذف نویز صدا در ادوب آدیشن، بسیاری اوقات پیش می‌آید که درمکانی که شما در حال فیلمبرداری هستید سطوح مانند آجر، فلز، کاشی و… هستند که باعث می‌شود صدا انعکاس پیدا کند و به نوعی صدای شما برگشت داشته شود که به این حالت ِبه آن اکو هم گفته می‌شود.

در واقع برای حذف نویز صدا در ادوب آدیشن از نوع اکو  به طور مستقیم نمی‌توانید از بانک اطلاعاتی در این نرم افزار کمک بگیرید، منتها می‌توانید از افزونه ها یا پلاگین هایی همچون Acon Digital ،  SPL De-Verbاستفاده کنید.

آموزش حذف نویز صدا Adobe Audition

آموزش حذف نویز در Adobe Audition

 

روش پنجم : از آنالیز فرکانس استفاده کنید:

در صورتی که می‌خواهید از عملیاتی چون حذف نویز صدا در ادوب آدیشن بهره ‌مند شوید، علاوه بر این روش ها از راهکار آنالیز فرکانس ها استفاده کنید. با استفاده از این گزینه در فایل صوتی تان می‌توانید سایر نویزهای و صداهای اضافی را محو کنید. برای این کار:

آموزش حذف نویز صدا در ادوب آدیشن Adobe Audition

1-برای حذف نویز صدا در ادوب آدیشن، از قسمت منوی ابزار گزینه Windows را انتخاب کنید و از لیست آن، بر روی  Frequency Analysis کلیک کنید.

2-از فهرست کشویی، Logarithmic و سپس Scale را انتخاب کنید. بر روی play کلیک کنید تا فایل صوتی به اجرا درآید. در ادامه برای فریز کردن می‌توانید بر روی دکمه Hold کلیک کنید.

در این لحظه رسانه فارسی صحبت های خود را ‌با معرفی چند روش با استفاده از حذف نویز صدا در ادوب آدیشن به پایان میرساند. امید است توانسته باشیم، پاسخ مناسبی برای برخی سوالات شما در این زمینه داده باشیم. منتظر نظرات ارزنده شما در این باره می‌باشد.

محتوای خوانده شده از اینجا ترجمه شده است