در سومین قسمت از برنامه فانوس خیال با موضوعاتی همچون White Balance (وایت بالانس) یا تراز سفیدی تصویر و همچنین Manual همراه شما علاقه مندان دنیای فیلمبرداری هستیم. این گزینه ها در دوربین های فیلم برداری به شما این امکان را میدهد تا بتوانید مدیریت بهتری برای تصحیح رنگ در حین کار با دوربین داشته باشید. با ما تا انتهای این محتوا از وبسایت رسانه فارسی همراه باشید

آموزش فیلمبرداری,وایت بالانس,فانوس خیال,شبکه آی فیلم

حتما این جمله تبلیغاتی را بارها شنیده‌اید: “فقط کافیست دوربین را روشن کرده و فیلم بگیرید.” از وقتی که دوربین‌های دیجیتالی بازار فروش را تصاحب کرده‌اند، شرکت‌های سازنده تصمیم گرفتند از پیچیدگی دوربین‌ها کم کنند و همه کارها را به جای شما انجام دهند. اما اگر تصمیم دارید فیلمبرداری را به صورت کمی حرفه‌ای تر تجربه کنید، بهتر است دست از گزینه Auto بردارید و با گزینه Manual کار کنید. با استفاده از گزینه Manual شما می‌توانید تنظیمات دقیق‌تری انجام دهید و مناسب‌ترین تصویر را از سوژه به ثبت برسانید. وقتی که دوربین در حالت Manual قرار دارد باید تنظیماتی مثل میزان حساسیت نوری تصویر، White Balance و وضح تصویر را خودتان انجام دهید.

آموزش فیلمبرداری,وایت بالانس,فانوس خیال,Manual,white balance

اگر شما هم تازه فیلمبرداری را شروع کرده‌اید شاید تصور آن برای شما سخت باشد که همزمان در حین تصویربرداری حواستان به تنظیم وضوح هم باشد. اما مطمئن باشید که با این کار نتیجه تصویر شما بهتر می‌شود. فقط کافیست با کمی تمرین به آن عادت کنید. آن وقت است که خیلی زود گزینه Auto را فراموش می‌کنید.

برای تنظیم وضوح باید اول روی سوژه زوم کنید تا جزئیات را بهتر ببینید. بعد حلقه وضوح را بچرخانید تا تصویر کاملا واضح شود. حالا می‌توانید قاب مورد نظرتان را ببندید و تا زمانی که فاصله شما با سوژه تغییر نکرده باشد به تصویربرداری ادامه دهید.

این را هم بخوانید:
برسی انواع نما در تصویربرداری

آموزش فیلمبرداری,,Manual,white balance

تنظیم رنگ با استفاده از وایت بالانس (white balance)

حتما بارها برایتان پیش آمده که فیلم‌هایی که ضبط کرده‌اید خیلی زرد شده‌اند و یا میزان آبی آنها بیشتر از میزان نور واقعی موجود در صحنه بوده است. در دوربین‌های دیجیتال قبل از شروع فیلمبرداری یکی از تنظیماتی که باید انجام دهید تنظیم رنگ تصویر است. در واقع با تعریف رنگ سفید می‌توانید باقی رنگ‌ها را به نسبت سفیدی تنظیم کنید. با استفاده از گزینه وایت بالانس (white balance) تصویر شما می‌تواند تناسب درستی از لحاظ نوری با نور محیط داشته باشد. برای white balance شما سفیدی موجود در صحنه را برای دوربین تعریف می‌کنید و از آن می‌خواهید که این میزان سفیدی را معیاری برای رنگ‌های دیگر قرار دهد. حالا چرا سفید؟ بخاطر اینکه سفید ترکیبی از تمام طیف‌های نوری است. برای تنظیم white balance می‌توانید از یک کاغذ سفید استفاده کنید. کاغذ سفید را کنار صورت بازیگر و رو به دوربین بگیرید و کاملا روی آن زوم کنید به طوری که سفیدی کل تصویر را بپوشاند. حالا کلید white balance را که روی بدنه دوربین یا در منو قرار دارد برای چند ثانیه نگه دارید تا دوربین میزان سفیدی را تشخیص دهد و به خاطر بسپارد. نکته‌ای که نباید فراموش شود دیافراگم لنز است که هنگام تنظیم white balance باید در حالت Auto باشد. خیلی از دوربین‌های خانگی به شکل اتوماتیک white balance را انجام می‌دهند. اما بهتر است برای یکبار هم که شده دنبال کلید white balance آن بگردید و به شکل دستی میزان سفیدی را در محیط‌های مختلف برای دوربین تعریف کنید.

این را هم بخوانید:
معرفی نماها در سینما - فانوس خیال قسمت 5

آموزش فیلمبرداری,وایت بالانس,Manual,white balance,شبکه آی فیلم

دوربین‌های نیمه حرفه‌ای و آماتوری دارای دو گزینه Manual و Auto هستند. همین انتخاب کوچک است که یک فیلمبردار حرفه‌ای را از غیر حرفه‌ای جدا می‌کند. شما با انتخاب گزینه Manual به دنیای دوربین‌تان وارد می‌شوید و می‌توانید امکانات آن را کشف کنید. اما در حالت Auto ناخواسته تصاویری را ثبت می‌کنید که شاید حتی تصاویر دلخواهتان هم نباشند و این دوربین است که به جای شما تصمیم می‌گیرد.