افکت reverb در ادوب آدیشن یکی دیگر از ابزارهای موجود در برنامه پرطرفدار ادیت صدا من جمله ادوبی آدیشن می‌باشد. به کمک این افکت به راحتی در محیط کار اپلیکیشن adobe audition می‌توانید تغییرات مورد نیاز را بر روی فایل صوتی خود اعمال کنید. در صورتی که هم اکنون مخاطب ما در این صفحه با مقاله‌ای تحت عنوان افکت ریورب در ادوب آدیشن می‌باشید. از همین لحظه، بدون هیچ معطلی، با افتخار رسانه فارسی شما را برای خواندن باقی مقاله پیشرو دعوت می‌کند.

تعریف افکت reverb در ادوب آدیشن

به جهت تعریف افکت reverb، بایستی گفت که فرآیند کاری ابزار reverbation بدین شکل است که، می‌تواند صدایی که در فضاهای آکوستیکی مثل، اتاق، سالن کنسرت، گاراژ  ایجاد می‌شود را به صدای audio منتقل کند. در ریورب دو فرآیند تحت عنوان convolution reverb و algorithmic reverb مشترک هستند. در reverb آن هم به صورت، convolution reverb واقعی ترین صدا نسبت به algorithmic reverb ایجاد می‌شود.

در convolution reverb  یک صدایی که به صورت یک ضربان است و یک سیگنال صوتی(به طور معمول با فرمت فایل WAV) بارگذاری می‌شود که ویژگیهای یک فضای صوتی(آکوستیک) خاص و ثابت را در خروجی برنامه ادوب آدیشن به نمایش می‌گذارد و در این حالت افکت مذکور در قالب فایل صوتی به اجرا در می‌آید. این یک عمل ریاضی است که بر روی دو تابع(عملگر) انجام می‌شود تا یک تابع سومی را به وجود آورد و در این هنگام، ضربه آهنگ و صداست با هم ترکیب می‌شوند. بنابراین همین عوامل سبب می‌شود، ویژگی های فضای آکوستیک بر روی صدا خروجی در هنگام ضبط تأثیرگذار باشد.

این را هم بخوانید:
آموزش حذف نویز صدا در ادوب آدیشن Adobe Audition

در صورتی که، در افکت ریورب در ادوب آدیشن ، تحت عنوان algorithmic reverb به شیوه دیگری با مدل ریاضی وارد عمل می‌شود. این افکت ریورب به شکلی با الگوریتم های ریاضی در محیط کاری نرم افزار ادوب آدیشن شروع به فعالیت می‌کند که امکان تغییر ماهیت فضاهای آکوستیکی چون (سالن، گاراژ و …) به خوبی فراهم می‌شود. پس، با یک سیگنال الگوریتمی صدا در اپلیکیشن ادوب آدیشن در چند اتاق و چند افکت کار سختی نخواهیم داشت. در حالیکه، با convolution reverb شما نیاز به تکانه های مختلف برای صداهای متفاوت دارید.

شما میتوانید در صفحه آموزش ادوب آدیشن به اطلاعات رایگان بیشتری دسترسی داشته باشید

با همه این تفاصیل، هر نوع افکت ریورب در برنامه ادوب آدیشن بر حسب کارایی که دارد بسیار می‌تواند مهم و قابل توجه باشد. جالب است بدانید، برخی از مهندسین به هنگام ویرایش صدا با استفاده از افکت reverb ، افکت algorithmic reverb را به convolution reverb ترجیح می‌دهند. دلیل آن را هم این گونه عنوان می‌کنند که، به کمک افکت ریورب در ادوب آدیشن آن هم از مدل الگوریتمی، امکان ایجاد فضاهای ایده آل را برای استفاده کنندگان به راحتی فراهم می‌آورد.

البته ناگفته نماند که، در زمان استفاده از افکت ریورب در ادوب آدیشن ، برخی متخصصین این حوزه،  convolution reverb  به جهت احساس واقعی که از صدای ایجاد شده بر روی فایل صوتی ایجاد می‌شود را به افکت algorithmic reverb مقدم می‌دانند.

مراحل کار با افکت ریورب در ادوب آدیشن

در این قسمت شما بیشتر با امکانات افکت ریورب در ادوب آدیشن آشنا خواهید شد. در ادامه این مبحث، نظر شما را به این بخش جلب می‌نماییم.

این را هم بخوانید:
آموزش کامل فیلتر و افکت EQ ادوب آدیشن

1-برنامه ادوب آدیشن adobe audition را باز کنید و فایل مورد نظرتان را در محیط کاری این اپلیکیشن کاربردی از مسیر زیر فعال کنید. زمانی که فایل را باز کردید، آن صدا را پخش کنید تا از محتوای صدای داخل فایل بیشتر با خبر شوید.

File >open

2- از قسمت افکت ها (effect) می‌توانید به گزینه reverb هدایت شوید و سپس convolution reverb را انتخاب کنید.

Reverb > Convolution Reverb

افکت ریورب در ادوب آدیشن

برای عملکرد بهتر convolution reverb، بهترین کار آن است که برخی preset ها را بارگذاری کنید.

3- ضربه صدا یا همان impulse های مختلف را از منوی کشویی impulse بارگذاری کنید. اگر در هنگام پخش صدا به آهنگ ها دقت کنید، متوجه می‌شوید که هر impulse، یک reverb با ویژگی های متفاوت تولید می‌کند. در این لحظه، هنگامی که کار خود را به پایان رساندید Hall impulse  را بارگذاری کنید. بدین شیوه شما دسته آخر با بررسی که روی صداهای مختلف انجام می‌دهید، این که پارامترهای مختلف چگونه می‌توانند بر صدا تأثیرگذار باشند را از نزدیک درک می‌کنید.

با این توضیحاتی که در مورد نقش افکت reverb در ادوب آدیشن ، در فضایی چون سایت رسانه فارسی ارائه دادیم، امیدواریم برخی ابهامات موجود در حین کار با این نوع افکت را برای شما تا حدود زیادی برطرف نموده باشید

منبع ترجمه