در این مقاله در نظر داریم به موضوع افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن بپردازیم. به طور حتم شمایی که مباحث قبلی ما را در مدت آغاز بررسی نرم افزار ادوب ادیشن در صفحات پیشن مطالعه کرده باشید، تا به این لحظه به اهمیت استفاده از افکت در این نرم افزار پی بردید. در افکت کامپرشن به یکسان سازی صدا در ادوب آدیشن خواهیم پرداخت. با توجه به هدفی که رسانه فارسی از همان آغاز مبحث در پیش گرفته است، امیدواریم بتوانیم مثل همیشه در این فضا و محفلی که در کنار علاقمندان آموزش ادوب آدیشن به وجود آمده، هر بار نیم نگاهی به بخش های مهم این اپلیکیشن به ویژه افکت های Compression در ادوب آدیشن داشته باشیم. بیشتر از این منتظرتان نمی‌گذاریم.

کاربرد افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن چیست؟

دامنه و افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن از این قرار است که این ابزارها سبب تغییر سطوح و یا تغییر دینامیک صدا در محیط کاری اپلیکیشن ادیشن می‌شود. بنابراین خبر خوب در این مورد آن است که شما به کمک دامنه و افکت های کامپرشن در برنامه ادوب آدیشن می‌توانید به صورت جداگانه افکت را  بارگذاری کنید و بر روی فایل صوتی خود آن را به اجرا درآورید. با این کار شما در ادامه با اجرا یا play کردن متوجه می‌شوید که چگونه هر کدام از صداها تغییر پیدا می‌کنند و به دنبال آن تغییرات مورد نیازتان را بر روی فایل صدایتان انجام می‌دهید تا همان ِافکتی باشد که مورد علاقه شماست.

افکت های کامپرشن یا compression در ادوب آدیشن درواقع معنایی غیر از کم حجم کردن فایل دارند. در این نرم افزار از افکت های کامپرشن برای یک دست کردن صدا و یکسان سازی ولم صدا استفاده می‌شود

افکت های کامپرشن صدا

تقویت Amplify چگونه در یکسان سازی صدا در ادوب آدیشن تاثیر دارد

در راستای یکسان سازی صداهای ضبط شده با استفاده از افکت های compression در ادوب آدیشن ، می‌بایست گفت، amplify یا همان تقویت صدا باعث می‌شود یک فایل صوتی صدای بلندتر یا واضح تری داشته باشد یا بالعکس همان فایل صوتی را حتی با با یک سری تغییرات تن صدایش را ظریف تر نمود تا دلنشین تر شود. به همین خاطر برای افزایش صدا در محیط کاری نرم افزار ادوب آدیشن بهتر است به میزان کمی درجه amplify را تغییر دهید. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید مراحل پایین را یکی پس از دیگری از نظر بگذرانید.

این را هم بخوانید:
برسی و نحوه ایجاد افکت در ادوب آدیشن

1-در اولین گام، پس از باز کردن برنامه ادیشن، فایل مورد نظرتان را در ادوب آدیشن باز کنید. بعد از باز کردن فایل، گزینه track effect (دکمه سمت چپ پیکان) را انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید بر روی  دامنه amplitude و compression کلیک کنید  و ادامه مسیر بروید.

Amplitude, Compression > Amplify

2-سپس، با لوپ loop کردن، می‌توانید افکت را بر روی آن انتقال ‌دهید و در این لحظه بهتر است پخش فایل صوتی را فعال کنید. amplify یا تقویتی فقط یک پارامتر است. با انتخاب Link Sliders می‌توان آن را روی یک کانال صدا تنظیم کرد و دوباره تنظیمات مورد نظر را بر روی کانال های دیگر انجام داد. با تغییر لینک اسلایدر Link Sliders به راحتی می‌توانید اعداد را راحتر از قبل کم و زیاد کنید.

3-نکته بعدی آن که، مقدار Link Sliders را می‌توانید به صورت دستی هم تغییر دهید و با دوبار کلیک بر روی اعداد لینک اسلایدر، امکان اصلاح اعداد لینک اسلایدر وجود دارد. هر بار که در فایل صوتی خود تغییراتی را اعمال می‌کنید، حتما چند باری آن تغییرات را در فایل صدایتان به اجرا در بیاورید تا بهتر بتوانید تغییرات به وجود آمده در فایل خود را احساس کنید و در صورت لزوم سریع آن را تغییر دهید.

4- در این زمان پخش فایل تان را متوقف کنید و روی Amplify effect کلیک کنید و سپس دکمه delete را بفشارید.

Amplify effect adobe audition

 میکسر کانال

کانال میکسر یک مبحثی دیگری در افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن می‌باشد که سیگنال های موجود در کانال را از چپ به راست به صورت معکوس تغییر می‌دهد. از طرفی با این کار، دو برنامه احتمالی استریو را به مونو مبدل می‌کند.

1-گزینهtrack effect (دکمه سمت راست پیکان) را انتخاب کنید.در ادامه می‌توانید بر روی دامنه amplitude و compression کلیک کنید.

Amplitude, Compression > Channel Mixer

2-با لوپ loop کردن، می‌توانید بر روی آن انتقال می‌دهید و در این لحظه بهتر است پخش فایل صوتی را فعال کنید.

دیزر DeEsser

دیزر در تغییراتی که توسط افکت های compression  در ادوب آدیشن انجام می‌گیرد  به نوعی افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن sibilants صدا را کاهش می‌دهد. برای sibilants صدا یکی محدوده‌ یا آستانه‌ای را مشخص کنید تا زمانی که صدا بیشتر از آن  حد دامنه شد، خود به صورت اتوماتیک وار کم شود و به عبارتی خودکار تغییر کند. چرا که این سبب می‌شود sibilants صدا کمتر مشخص شود.

این را هم بخوانید:
آموزش کامل فیلتر و افکت EQ ادوب آدیشن

افکت های Compression در ادوب آدیشن,افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن,یکسان سازی صدا در ادوب آدیشن

پردازش دینامیک Dynamics processing

کار پردازش دینامیک در میان مطالب افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن به این صورت است که با یک تقویت کننده استاندارد می‌توان بین ورودی و خروجی ارتباط ایجاد کرد. از طرفی، پردازنده دینامیکی رابطه اطلاعات ورودی به خروجی را به راحتی تغییر می‌دهد.

افکت های Compression در ادوب آدیشن,افکت های کامپرشن در ادوب آدیشن,یکسان سازی صدا در ادوب آدیشن

بهتر است بدانید، با Compression یا همان فشرده سازی می‌توان صدا را قدری بلندتر شنید. شاید در تبلیغات تلویزیون دیده باشید که صدای گوبنده یک مقداری بلندتر شنیده می‌شود و این هم به دلیل کمک گرفتن از ابزارهایی مثل Compression در نرم افزار ادوب آدیشن می‌باشد.

محدود کننده Hard limiter

در خصوص افکت های compression  در ادوب آدیشن می‌توان چنین گفت که، این محدود کننده ها به مانند فرمان دهنده موتور می‌باشند که با این کار بیشترین میزان PRM ها را محدود می‌کند. به عبارتی یک محدودکننده حداکثر سطح خروجی سیگنال صوتی را محدود می‌کند. به طور مثال در صورتی که نمی‌خواهید فایل صوتی تان از 10db بالاتر رود، منتها برخی از آنها تا 2db رسیدند هم وجود دارد. جای نگرانی نیست می‌توانید تنظیم کننده این مقدار را روی 10db تنظیم کنید تا بیشتر از آن  پیشروی نکنند. با این مقدارهای کمتر از 10db دست نخورده باقی می‌مانند و بیشتر از مقدار 10db محدود می‌کند. به این ترتیب هر نوع افزایش در بخش ورودی باعث نمی‌شود مقادیر بالاتر از 10db را قبول کند.

Speech Volume Leveler – سطح صدای سخنران

این آیتم در مبحث افکت های compression  در ادوب آدیشن شامل سه پردازنده – ترازگر، فشرده سازی یا compression و  gatingمی‌باشد.حتی تغییرات با روایت گر یا همان راوی(narration) فیلم یا فایل صوتی مثل کاهش دهنده های برخی از سیگنال های صدای پس زمینه است.

در این لحظه به پایان مبحث رسیدیم و رسانه فارسی امیدوار است توانسته باشد پاسخ سوالات بسیاری از شما همراهان همیشگی را در خصوص افکت های compression  در ادوب آدیشن داده باشد. در مطالب بعدی به منظور دریافت مطالب جذاب تر و کاربردی تر ما باشید

بخشی از مقاله ای که در بالا خواندید از اینجا ترجمه شده است