یادگیری استفاده از پایه های ستونی برای کار با دوربین فیلمبرداری امری ضروری است. زیرا این نوع پایه از سری اقلامی است که در کار با دوربین در اغلب استودیو های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. پایه ستونی در واقع یک لوله تلسکوپی و باز شو است که می توان ارتفاع آن را تنظیم کرده و آن را به پایه دوربین متصل ساخت. برخی از پایه های ستونی سبک حتی برای مصارف خارج از استودیو و فضای های کوچک قابلیت های زیادی دارند. مثلا می توان آنها را به راحتی به حرکت درآورد با سرعت ارتفاع دوربین را بر روی آن تغییر داد. البته انواع سنگین تری از این پایه ها نیز وجود دارند که حفظ تعادل بیشتری دارند، اما دست و پا گیر بوده و محدودیت های حرکتی زیادی نیز دارند.

انواع پایه های ستونی در تصویربرداری

پایه های ستونی بادی و سبک مثل ستون قابل حمل و ستون هیدرولیک برای مصارف خارج استودیو و تصویر برداری های میدانی، به خصوص در تولید EFP و ENG کاربرد فراوانی دارند. پایه های تلسکوپی سبک و قابل حمل دارای یک ستون مرکزی قابل حمل هستند که با باد متعادل شده و قابلیت تنظیم در هر ارتفاع و شرایطی را دارند و در ارتفاع انتخابی تصویر بردار قثل شده و در همان شرایط باقی می ماند (مثلا در ارتفاع 60 تا 150 سانتی متر). این ابزار معمولا ثابت است، اما می توان آن را به گردونه چرخدار مجهز کرد که این عمل موجب می شوند تا پایه تلسکوپی در تمامی مسیر ها و جهات قابل حرکت باشد.

پایه دوربین,پایه های ستونی دوربین,

نوع دیگری از این پایه ها انواع مناسب آن برای استودیو ها هستند که به اشکال و انواع متعدد طراحی شده اند. پایه مرکزی و تلسکوپی این سه پایه ها را می توان یا با استفاده از باد و به صورت هیدرولیک و یا با استفاده از اهرم دستی کنترل کرد.

کاربر گرامی، شما میتوانید با مطالعه پست ویژه ما با عنوان انواع سه پایه دوربین را بهتر بشناسیم اطلاعات بسیار گسترده تری دریافت نمایید

ایجاد تعادل در پایه های ستونی

پایه های ستونی نسبت به تغییر وزن حساس هستند، یعنی در صورت تغییر وزن دوربین و ابزار متصل به آن، مثلا در صورت اضافه یا حذف متن رسان، این پایه ها باید دوباره تنظیم و متعادل شوند (می توان برای ایجاد تغییرات وزنی از وزنه های کوچک سربی استفاده کرد). هنگامی که تعادل پایه و دوربین به صورت درست و مناسبی بر قرار شود، آنگاه می توان تغییراتی را در ارتفاع دوربین ایجاد کرده و آن را در ارتفاع دلخواه تنظیم کرد. حتی می توان برای اطمینان خاطر از یک حلقه قفل کننده مطمئنی برای قفل کردن پایه ستونی و محکم کردن اتصال آن به دوربین را به کار برد. اگر دوربین ما به درستی بر روی پایه تنظیم نشده باشد ممکن است تکان خورده و بالا و پایین برود و تصویر برداری را با مشکل مواجه سازد.

پایه ستونی:
پایه‌های ستونی از مهمترین وسایل مورد نیاز دوربینهای بزرگ استودیویی است . ستون بادی این پایه‌های بزرگ که با هوای فشرده کارمی‌کند . با چرخهایی که در زیر تنه سنگین آنها نصب شده ، این امکان را فراهم می‌آورد که حتی در زمان پخش یا ضبط برنامه بتوان ارتفاع دوربین را تغییر داد ، یا در نقطه معینی در محدوده حداقل تا حداکثر ارتفاع ثابت نگه داشت. daneshnameh.roshd.ir

نحوه کار با پایه تلسکوپی در فیلمبرداری

پایه های ستونی دارای سه پایه هستند که ستون مرکزی آن ها عموما دارای یک فرمان برای کنترل حرکت دوربین در صفحه مورد نظر برای تصویر برداری استفاده می شود، البته این فرمان برای بالا و پایین کردن دوربین نیز کاربرد دارد. این پایه ها دارای انواع متعددی هستند که در برخی از آنها برای حرکات چرخشی در صحنه تصویر برداری یک دسته و یا سکان طراحی شده است. پایه های ستونی در انتهای خود چرخ هایی نیز دارند که می توانند دو وضعیت داشته باشند:

  1. حالت گردونه یا سه چرخه که در این شرایط تنها یک چرخ از سه چرخ پایه ستونی حرکت می کند و چرخ های دیگر آن ثابت بوده و حرکت نمی کنند. از این نوع پایه های ستونی برای حرکت در مسیر های منحنی و همچنین برای حرکات عمومی استفاده می شود.
  2. نوع خرچنگی یا پارلل که در این وضعیت هر سه چرخ پایه قابلیت حرکت دارند و می توان آنها را همزمان برای هدایت حرکت داد. از این نوع پایه های تلسکوپی برای حرکت در فضاهای کوچک و همچنین برای حرکت دو طرفه استفاده می شود.
این را هم بخوانید:
تغییر قاب بندی در تصویربرداری و دلایل آن

همانطور که در این بخش از آموزش تصویربرداری در سایت رسانه فارسی دیدیم پایه های ستونی ابزارهای مهم و مفیدی در امر فیلم برداری هیتند که برای استفاده و حمل راحت تر دوربین می توانند کاربردی بسیاری داشته باشند. بنابراین، با توجه به نیاز های خود در صحنه فیلم برداری و همچنین اهداف مورد نظر خود برای تصویر نهایی می توان یکی از انواع پایه های ستونی را برای سهولت در کار و همچنین ارتقا کیفیت آن به کار برد. همچنین توصیه میکنیم از پست زیر نیز دیدن نمایید