در خصوص معرفی نرم افزار ادوب ادیشن(Adobe Audition) با توجه به نیاز و هدفی که از تهیه و نصب این اپلیکیشن دارید و می‌خواهید فایل صوتی خود را ادیت کنین، ابتدا بایستی اطلاعاتی در خصوص نرم افزار ویرایش صدا یا همان ادوب ادیشن داشته باشین. بنابراین، در رسانه فارسی این امکان برای شما مهیا کردیم. برای آشنایی بیشتر با ادوب ادیشن با ما همراه باشید.

نرم افزار ادوب ادیشن چیست؟

نرم افزار ادوب ادیشن Adobe Audition، یک برنامه دیجیتالی ویرایش صداست که شامل تعدادی ابزارها و فرمان ها می‌باشد. پس به کمک فرمان های این اپلیکیشن در کمترین زمان، می‌توانید فایل صوتی خودتان را ویرایش کنین. همانطور که مطلع هستید، این روزها امکان تبدیل فایل صوتی برای ایجاد پادکست، افکت صدا و … این اپلیکشن را در بین طرفداران خود بسیار محبوب کرده. پس، شما با استفاده از قابلیت های اپلیکیشن ادوب ادیشن می‌توانین:

اول اینکه، به طور مستقیم صدای فایل مورد نظرتان را ویرایش و ادیت کنین. در ثانی حتی می‌توانین ِافکت هایی را به فایل صوتی خودتان اضافه کنین. سوماً این که شما حتی می‌توانین به کمک این نرم افزار ادوب ادیشن پروژه های در قالب چند لایه صدا را با هم میکس(ترکیب) کنین و فایل صوتی جدیدی را به وجود بیاورین.

ادوب ادیشن,Adobe Audition,

صحبت از فایل صوتی بخصوص پادکست در مطالب قبلی معرفی نرم افزار ادوب ادیشن شد.که این روزها به سبب گسترش فضای مجازی بسیاری برای جذب مخاطب و انتقال پیام خود در کنار پیامی متنی از فایل صوتی و پادکست استفاده می‌کنن. برخی هم کتاب ها را به صورت فایل صوتی برای طرفداران و علاقمندان خود منتشر می‌کننن تا مخاطبان خود را به خواندن کتاب های بیشتر تشویق کنن. تحقیقات جدید کارشناسان نشان داده، از طریق فایل های صوتی با کیفیت بالایی که تولید می‌شود، می‌توان مخاطبین زیادی را به سمت کتاب خواندن کشاند. با این توضیح کوتاه در ابتدای مقاله تلاش کردیم تا شما را با این برنامه بیشتر آشنا کنیم. در بخش بعدی قرار است مروری کوتاه بر تاریخچه نرم افزار کاربردی ادوب ادیشن Adobe Audition داشته باشیم.

تاریخچه نرم افزار ادوب ادیشن

نرم افزار ادوب ادیشن برای اولین بار در ماه آگوست سال 203 توسط مهندسین و متخصصین نرم افزار به روی کار آمد، منتها آنچنان ویژگی خاصی نداشت. در ادامه با اصلاح و بازنگری، دوباره توسط مهندسین این نرم افزار با نام Cool Edit Pro 2.1  در بازار خرید و فروش نرم افزار وارد شد و سازندگان آن را به طرفداران نرم افزار ادوب ادیشن شناساندن. پس از مدتی هم این نرم افزار ویرایش صدا در ماه می سال 2004 با ورژن Audition v1.5 روانه بازار شد. این نسخه از نرم افزار ویرایشی ادوب ادیشن امکاناتی مهمی چون ویرایش فضای فرکانس، ادیت اولیه فیلم های ویدئویی و هماهنگ سازی آن با نرم افزار ادوب پریمیر Adobe Premiere ، ویرایش صدا در شبکه های رادیویی،صنعت ضبط صدا موسیقی و … برای استفاده کنندگان خود مهیا کرد.

ادوب ادیشن,Adobe Audition,

چند سالی گذشت تا سرانجام در 17 ژانویه سال 2006 نسخه جدیدی از آن منتشر شد. از مشخصه های مهم این نسخه جدید، وجودASIO(پشتیبانی خروجی ورودی جریان صوتی) و نیز VST (تکنولوژی استودیوی مجازی) بود که توسط مجموعه ادوب Adobe Production Studio  به وجود آمد.

سالها از پی هم می‌گذشت، سازندگان و مهندسین تمام تلاش خود را می‌کردند تا ویژگی های نرم افزار ویرایشی ادوب را تا حد ممکن بالا ببرند. در نهایت، در سال 2007 ِافکت ها و لوپ های جدید و … به نرم افزار مذکور اضافه شد. در سال های بین 2003 تا 2019 به نوعی قابلیت های این نرم افزار افزایش پیدا کرد تا شرکت ادوب بتواند به خوبی نیاز مخاطب خود را در این زمینه برطرف کند.در نتیجه، با استفاده از این اپلیکیشن می‌توان محتوای فایل مورد نظر را حذف و تقویت کرد تا بالاخره صدای دلخواه بر روی فایل  تولید شود.

در آخرین ورژن ها از نرم افزار Adobe Audition مهندسین نرم افزار،گزینه‌های دیگری از  ادوب ادیشن سی سی مثل قرار دادن میزان بالای حجم صدا در موسیقی متن، مکالمات(گفتگو)، سایر محتوا و …. را اضافه کردن. عملیاتی چون ترکیب چند صدا(میکس) و باونس bounce تا  400 درصد به خوبی توانست به کمک این نرم افزار افزایش پیدا کند. جالب است بدانید، این اپلیکیشن از تمام صفحات کنترل و میکسر(ترکیب) پشتیبانی می‌کند. مهمترین نکته در نرم افزار ادوب ادیشن آن است که مدت زمان رند این برنامه دیچیتالی به کمترین میزان خود رسیده و این  مسئله برای کاربران می‌تواند خبر خوشحال کننده‌ای باشد.

این را هم بخوانید:
آموزش کامل فیلتر و افکت EQ ادوب آدیشن

ادوب ادیشن,Adobe Audition,

مهمترین ویژگی های نرم افزار ادوب ادیشن

تا همین جا متوجه شدید که، نرم افزار ادوب ادیشن بخشی از  چندین نرم افزار ویرایشی در زمینه صدا می‌باشد. بهتر است بدانین این نرم افزار می‌تواند ابزاری کاربردی برای شمایی باشد که قصد دارین در کوتاهترین زمان فایل چند لایه تان را ویرایش کنین. پس بخشی از صدای یک فیلم، ویدئو آهنگ و…. را به کمک تنظیمات چون ِرکورد، میکسر، ویرایشگر توسط این نرم افزار ادیت می‌شود. قابلیت های بیشماری دیگری این برنامه دیجیتالی دارد، که در این لحظه به برخی خصوصیات ادوب ادیشن اشاره می‌کنیم:

افزایش سرعت ویرایش: به کمک نرم افزار ادوب ادیشن تحت عنوان ویرایش صدا به راحتی می‌توانید محتواهایی همچون فیلم، رادیو، موسیقی، بازی های رایانه‌ای و …. را در کمترین زمان ممکن در بالاترین کیفیت ویرایش کنید.

به روز رسانی: به کمک این نرم افزار می‌توانید آخرین و به روزترین عملیات ویرایشی را بر روی فیلم ها، موسیقی و سایر محتواها به وجود آورید و در ادامه به خوبی آنها را مدیریت و پشتیبانی کنین.

سازگاری با  نرم افزار پریمیر: با استفاده از نرم افزار ادوب ادیشن می‌توانید نرم افزار دیگری همچون پریمیر Adobe Premiere را در آن ادغام کنین، چرا که سازگاری خوبی با این نوع از نرم افزار ویرایش فیلم دارد.

ضبط دیجبتال صدا: توسط نرم افزار ادوب ادیشن می‌توان یک استودیوی ضبط صدا به همراه کامپیوتر خود در محل زندگی و کار خود ایجاد کنید.

تهیه آهنگ با چند حلقه موسیقی: یکی دیگر از خصوصیات این برنامه دیجیتالی این است که به راحتی می‌توان هزاران حلقه موسیقی را ادیت کرد و هیچگونه محدودیتی هم برای این کار نداشته باشید.

ادوب ادیشن,Adobe Audition,

ادوب ادیشن برای چه کسانی مفید است؟

همانطور میدانید این نرم افزار دیجیتالی تحت عنوان (Adobe Audition) با هدف ویرایش و بهتر کردن فایل صوتی و فیلم ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است. به کمک این اپلیکیشن به راحتی می‌توانید با تغییر دادن ابزارها و فرمان ها، یک استودیو صدا برای خود مهیا کنید. با برنامه تحت عنوان ویرایشگر صدا می‌توانید هر نوع افکت صدایی که خواستید اضافه کنید. در ضمن در کنار این مزیت، حتی می‌توانید (افزونه) پلاگین های متنوعی را بر حسب هدف و نیاز خود بر روی آن نصب کنید.

کسانی که به شغل تدوین در بخش ساخت فیلم های سینمایی، مستند و موسیقی مشغول هستند، ‌این نرم افزار ویرایش صدا بسیار می‌تواند مفید باشد. پس،با توجه به قابلیت هایی که برنامه دیجیتالی ادوب ادیشن دارد، بهتر نیست سطح کیفی فایلهای صوتی مورد نظر خودتان را بالا ببرید. دلیل این توصیه اینکه، به کمک این برنامه می‌توان، با ایجاد لایه های متعدد در فضای کاری اپلیکیشن ادوب ادیشن خروجی های با کیفیت بالای صدا را به وجود آورد.پس منتظر چه هستید؟

شما می‌توانید نحوه استفاده از ابزارها و ترفند های این نرم افزار را در صفحه آموزش ادوب آدیشن به صورت رایگان مشاهده نمایید

 

ادوب ادیشن,Adobe Audition,

مهمترین کاربردهای ادوب ادیشن

برنامه ادوب ادیشن به مانند بسیاری از نرم افزارهای ویرایشی می‌تواند در حوزه های مختلف از جمله، تهیه فایل صوتی پادکست ها، موسیقی متن فیلم ها و….. عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. در ذیل به برخی از این کاربردهای اصلی نرم افزار (Adobe Audition) را برایتان تک به تک برایتان نام می‌بریم.

 • به کمک این نرم افزار ادیت صدا می‌توانید فایل های چند ترکه(track) و چند فرمت را ویرایش و ترمیم کنید.
 • سرعت کار ویرایش در این برنامه قابل توجه است، چرا که مدت زمان رندر آن در ورژن های جدید به کمترین میزان خود رسیده است.
 • در کنار کاربردهای متعدد این اپلیکیشن، کسانی که در نظر دارند به میکس فایل های خود بپردازند، این کار توسط برنامه دیجیتالی ادوب ادیشن امکانپذیر شده و در عین حال در کنار میکس(ترکیب) می‌توان اقداماتی چون ویرایشگری و ضبط به کل خییل ساده تر انجام داد.
 • کسانی که در موضوعاتی چون تولید پادکست، انواع فایل صوتی، موسیقی متن فیلم ها و آهنگ ها و…. فعالیت می‌کنند، به کمک برنامه Adobe Audition می‌توانند تولیدات موثرتر و با کیفیتی را ایجاد کنند و بعد به مخاطب مورد نظرشان ارائه دهند.
 • سرعت پردازش برنامه دیجیتالی ادوب ادیشن به شکلی است که در محیط کار این اپلیکیشن می‌توان آن را مشابه برنامه DAW (Digital Audio Workstation)عنوان کرد.
 • درست است که به کمک نرم افزار DAW می‌توانید دو آهنگ را ویرایش کنید، منتها به کمک ادوب ادیشن می‌توانید روی یک مجموعه دو آهنگ آن هم در مدت زمان کمتر کار ویرایش و ترمیم را انجام دهید.
 • تعدادی از افراد هم که نیازمند سازه‌های صوتی دقیق، افکت چندگانه صدا، ترمیم فایل صوتی هستند می‌تونند از امکاناتی چون اتوماسیون برای تخمین پارامترها، میزان صدای خودکار و ….در نرم افزار ویرایش صدا ادوب ادیشن استفاده کنند.
 • با استفاده از فضای کاری قابل تنظیم و رابط های موجود در این برنامه ویرایش دیجیتالی صدا می‌توانید، برش های ساده تا پیچ خوردگی ها صدا را در آن به آسانی ادیت و اصلاح کنید.
 • توسط میکسرهای کامل این نرم افزار می‌توان چندین آهنگ را هم، همزمان تنظیم کرد. در کنار این مزیت، حتی می‌توان چندین منبع ورودی صدا را ضبط کرد.
 • با Media Browser که در محیط کاری نرم افزار ادوب ادیشن هست، می‌توان طیف وسیعی از چند فرمت و کدک codes را مدیریت و پشتیبانی کرد.
 • از طریق نرم افزار دیجیتالی (Adobe Audition) به راحتی می‌توانید آهنگ یا فایل صوتی بی کیفیت را به کمک پلاگین ها و پشتیبانی های ویژه این اپلیکیشن ترمیم کنید. سرانجام این فایل ها با استفاده از ذوق و استعداد هنری شما به فایل های صوتی با کیفیت و حرفه‌ای تبدیل می‌شود.
 • کسانی که کار ویرایش صدا، میکس، ترمیم انواع صدا ها را به کمک افکت ها و پلاگین ها انجام می‌دهند، همیشه با مشکل زمان بالای رندر مواجه بودند به طور حتم این موضوع را تایید می‌کنند. بدین ترتیب مهندسین این  نرم افزار برای حل این مسئله، به گونه‌ای آن را طراحی کردند که مدت زمان رندر با کیفیت به کمترین میزان خود رسیده است.
 • زمانی که در محیط کار برنامه دیجیتالی ادوب ادیشن فایل مورد نظر را برای ویرایش انتخاب می‌کنید تا با کمک fades ها کار محو کردن صداهای اضافی را انجام دهید. در کنار fad کردن حتی می‌توانید به کمک منحنی ها ی قابل مشاهده برای تنظیمات بهتر صدا، آنها را بالا و پایین کنید.
 • این نرم افزار ویرایش صدا برای افرادی می‌تواند کاربردی تر باشد که قبلا به شکل ابتدایی و مقدماتی روی تولید صدا کار کرده باشند. پس با استفاده از ابزارهای پیشرفته و کارآمد این اپلیکیشن می‌توانید فایل صوتی خودتان را به کمک لایه‌هایی جدید میکس، اصلاح و ویرایش کنید.
 • علاقمندان موسیقی مطلع باشند که به کمک امکانات ادوب ادیشن می‌توان تغییرات بسیار گسترده‌ای بر روی فایل صدا تحت هر عنوان انجام داد. از حذف نویزها در فایل صدا تا از بین بردن صدای نفس زدن خواننده موزیک و ….. می‌باشد.
 • نکته بعدی در خصوص کاربردهای این نرم افزار ویرایش صدا آن است که توسط این اپلیکیشن حتی می‌توانید خودتان افکت طراحی کنید.
این را هم بخوانید:
ایمپورت در ادوب آدیشن

ادوب ادیشن,Adobe Audition,

سخن پایانی این که، در صورتی که قصد خرید قانونی آن را دارید میتوانید از اینجا وارد صفحه اصلی این نرم افزار در وبسایت ادوب شوید. در صورت نصب نرم افزار ادوب ادیشن در کامپیوتر خود به آسانی می‌توانید بدون هیچ گونه محدودیتی، فایل های صوتی را ترمیم کنید و صداهای ناموزون مثل انواع نویزها و… را پاک کنید. از آنجایی که رسانه فارسی قصد دارد قدری حرفه‌ای تر به موضوع سینما بپردازد. در این بین معرفی نرم افزارهای به روز و پرکاربرد را در فهرست برنامه های خود قرار داده است. معرفی ادوب ادیشن Adobe Audition هم یکی از  آن اپلیکیشن های به روز در حوزه تدوین صدا در سینماست. امیدوارم این مطلب هم مورد توجه شما کاربران قرار گرفته باشد.